شاید اگر بخواهیم زندگی انسان را در یک واژه خلاصه کنیم، گرچه من تبحر و تسلطی در این خلاصه‌سازی ها ندارم، و حتی علاقه‌ای هم، ولی می‌توانم بگویم آن واژه، تصمیم‌گیری است. تصمیم‌های کوچک و بزرگ. تصمیم‌هایی با تاثیرات کوچک و بزرگ.

انسان هر لحظه در حال تصمیم‌گیری است که چه کار کند و چه کار نکند.

برای نمونه:

آیا ابتدا باید دانشگاهم تمام شود و بعد کار کنم یا در این اثنا هم می‌توانم کار کنم. 

آیا ابتدا بیرون بروم و کمی هوا بخورم و بعد درس بخوانم، یا ابتدا درس بخوانم و بعد بیرون بروم تا حال و هوایم عوض شود. 

آیا برای رفتن به سفر از مسیر A بروم یا از مسیر B بروم. 

آیا ابتدا کمی سالاد بخورم و بعد غذا، یا ابتدا غذا بخورم و بعد سالاد. 

آیا آن دانه‌ی برنجی که گوشه‌ی بشقاب افتاده را بخورم یا نخورم. 

در حین بالا آوردن قاشقِ حاوی برنج و قرمه سبزی برای قرار دادن در دهان، یکهو گوشت از قاشق به داخل بشقاب می‌افتد. آیا قاشق را برگردانم به بشقاب و گوشت را بردارم، یا اینکه مسیر قاشق را به سمت دهان ادامه دهم و در قاشق بعدی آن گوشت را بخورم؟

می‌خواهم به مغازه بروم و 2 قلم جنس بخرم. آیا وقتی وارد مغازه شدم، ابتدا از فروشنده جنس A را درخواست کنم یا ابتدا جنس B را. آیا با کارت پرداخت کنم یا پول نقد. آیا اگر با کارت پرداخت کردم، خودم رمز کارت را وارد کنم یا فروشنده وارد کند.

و هزاران تصمیم وکوچک و بزرگی که هر لحظه در حال اجرای آن هستیم و برخی از آنها هم دیگر به ناخودآگاه ما وارد شده است.

تقریباً دو سال بود که در اینستاگرام فعالیت نمی‌کردم. یک روز به این نتیجه رسیدم که نباید در اینستاگرام باشم و کارهای بهتری است که به جای چرخیدن در اینستا می‌توانم انجام دهم. هنوز هم به این معتقدم. آن روز تصمیم گرفتم که برای مدتی به اینستا نروم و هیچ فعالیتی هم نکنم. تقریباً موفق هم شدم. دو سالی گذشت. اما آن تصمیم، اقتضای آن روزهای من بود. 

مدتی پیش به دلایلی تصمیم گرفتم دوباره به اینستا بروم. دلایلم را بررسی کردم. در نهایت به سه دلیل، تصمیم گرفتم دوباره در اینستاگرام فعالیت کنم. آن سه دلیل را الان نمی‌توانم نام ببرم. چون معتقدم باید مدتی بگذرد تا دوباره به آنها برگردم و آنها را بررسی کنم و سپس بتوانم از آنها صحبت کنم. حتی آنها را نقد کنم. یا حتی از آنها گزارشی ارائه دهم.

الان مدتی است در اینستاگرام فعالیت می‌کنم. بنا به دلایلم، پیج قبلی را حذف کردم و یک پیج جدید ساختم. در ابتدای کار نیز قرارم بر این بود به هیچ یک از دوستان، آشنایان و نزدیکان اطلاع ندهم و فقط کار خودم را بکنم.

قطعاً یک روز گزارش کاملی از نتیجه این تصمیم برای خودم خواهم نوشت و احتمالا در اینجا هم از آن صحبت خواهم کرد.