بهتر است پیش از خواندن این متن، نگاهی به مطلب تفاوت Login و Log in بیندازید. با توجه به توضیحات پیشین، تفاوت log in و login مشخص است. اما حالا شاید بد نباشد بدانیم تفاوت log in و sign in چیست. آیا اصلاً تفاوتی وجود دارد؟ یا انتخاب آنها از سوی صاحبان شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارها، تنها بر پایه‌ی سلیقه صورت می‌گیرد؟ البته در فارسی خیلی مهم نیست زیرا معمولاً ما به جای هر دو می‌گوییم «ورود»!

ممکن است این سوال برای افرادِ بیش از حد حساس باشد یا کنجکاو! اما به هر حال، یک سوال است. تا جایی که من به دنبال پاسخ این سوال گشتم و از افرادی نیز پرس و جو کردم، ظاهراً قرارداد رسمی و جدی‌ای در دنیای دیجیتال درباره تفاوت فنیِ این دو فعل وجود ندارد. اما شاید بد نباشد نگاهی به دو فرهنگ واژگان لانگمن و کمبریج بیندازیم و ببینیم در این باره چه می‌گویند.

فرهنگ واژگان Longman دو فعلِ Sign in و Log in را اینطور تعریف می‌کند:

sign in
 
to write your name on a form, in book etc when you enter a place such as a hotel, office, or club.
 
log in/on
 
to do the necessary action on a computer system that will allow you to begin using it
 
فرهنگ واژگان Cambridge نیز این دو فعل را اینطور تعریف می‌کند:
sign in
 
to write ​your ​name on a ​form when ​entering or ​leaving a ​place
 
log in
 
to ​start using a ​computer ​system or ​program by giving a ​password (= a ​secret word by which the ​system ​recognizes an ​approved user
 
اگر با من موافق باشید، با توجه به تعریف دو فرهنگ لغت، در کاربرد برای کامپیوتر، وزنه‌ی log in سنگین‌تر است. هر دو فعل مفهومی معادل با وارد شدن به جایی یا چیزی دارند. اما ظاهرا sign in معنایی عمومی‌تر (ورود به هر جایی) و log in معنایی اختصاصی‌تر (ورود به سیستم کامپیوتری) دارد.
 
اما این نمی‌تواند توجیه مناسبی باشد که برای ورود به هر سرویسِ مرتبط با تکنولوژی دیجیتال، باید از log in استفاده کرد و در غیر این صورت از sign in. شاید انتخاب یکی از این دو، کمی سلیقه‌ای باشد.
 
اما در یکی از انجمن‌های وب، شخصی ادعا کرده که این دو فعل کاربرد متفاوتی در سیستم‌های دیجیتال دارد. او می‌گوید: (خلاصه‌ی حرف او)
 
در واقع وقتی شما وارد سیستمی می‌شوید، از نگاه سیستم Log in اتفاق افتاده. اما از نگاه کاربر، Sign in اتفاق افتاده است. اگر نرم‌افزار یا پورتال مدیریت محتوایی از Log in استفاده کند، به این معنی است که هر بار که کاربر در سیستم ورود و خروج می‌کند، تمام لاگ‌ها نگه‌داری می‌شوند.
بنابراین اگر شما [طبق سیاست سیستم‌تان] تمامی رکوردها را سفت و سخت نگه‌داری می‌کنید، از Log in استفاده کنید (در جاهایی مانند پورتال بانکی یاWordPress) ولی اگر نگه‌داری لاگ‌ها خیلی مهم نیست (مانند اشتراک برای خبرنامه یا امثال آن)، می‌توانید از Sign in استفاده کنید.
 
البته از آنجایی که صحبت‌های او نیز تنها یک ادعا است، نمی‌توان به آن استناد کرد.
 
نتیجه‌گیری
 
بنا به برداشتِ من، می‌توان به تعریفی که دو فرهنگ واژکانِ مذکور کرده‌اند، اتکا کرد. اما در کاربرد آنها در سرویس‌های دیجیتال خیلی نباید حساس بود. زیرا -دست‌کم با اطلاعات موجود- واقعا هم دلیل مهمی وجود ندارد. مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.