شاید در کل افرادِ بیش از حد حساس یا کنجکاو به دنبال تفاوت این دو واژه باشند. اما به هر حال، یک سوال است و سوال خوبی است.

شاید بد نباشد پیش از خواندن این مطلب، نگاهی به مطلب تفاوت Login و Log in بیندازید.

اما در این مطلب قصد دارم به تفاوت دو فعلِ log in و sign in بپردازم و ببینیم آیا اصلاً تفاوتی وجود دارد؟ یا اینکه انتخاب آنها از سوی صاحبان شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارها برای کاربرد، تنها بر پایه‌ی سلیقه صورت می‌گیرد.

البته در زبان فارسی تفاوت این دو خیلی مهم نیست؛ زیرا معمولاً ما به جای هر دو می‌گوییم «ورود»!

اما تا جایی که من به دنبال پاسخ این سوال گشتم و از افرادی نیز پرس و جو کردم، ظاهراً در دنیای دیجیتال قرارداد رسمی و جدی‌ای درباره تفاوت این دو فعل به لحاظ فنی وجود ندارد. اما شاید بد نباشد نگاهی به دو فرهنگ واژگان لانگمن و کمبریج بیندازیم و ببینیم در این باره چه می‌گویند.

فرهنگ واژگان Longman دو فعلِ Sign in و Log in را اینطور تعریف می‌کند:

sign in
 
to write your name on a form, in book etc when you enter a place such as a hotel, office, or club.
 
log in/on
 
to do the necessary action on a computer system that will allow you to begin using it
 
:فرهنگ واژگان کمبریج نیز این دو فعل را اینطور تعریف می‌کند
sign in
 
to write ​your ​name on a ​form when ​entering or ​leaving a ​place
 
log in
 
to ​start using a ​computer ​system or ​program by giving a ​password (= a ​secret word by which the ​system ​recognizes an ​approved user

اگر با من موافق باشید، با توجه به تعریف دو فرهنگ لغت، هنگام کاربرد در موضوعاتِ مربوط به کامپیوتر و دنیای دیجیتال، وزنه‌ی log in سنگین‌تر است. هر دو فعل معنایی معادل با وارد شدن به جایی یا چیزی دارند. اما ظاهرا sign in معنایی عمومی‌تر (ورود به هر جایی) و log in معنایی اختصاصی‌تر (ورود به سیستم کامپیوتری) دارد. 

اما این نمی‌تواند توجیه مناسبی باشد که برای ورود به هر سیستمِ مرتبط با تکنولوژی دیجیتال، باید از log in استفاده کرد و در غیر این صورت از sign in. شاید انتخاب یکی از این دو، کمی سلیقه‌ای باشد.

اما در یکی از انجمن‌های وب، شخصی ادعا کرده که این دو فعل کاربرد متفاوتی در سیستم‌های دیجیتال دارد. او می‌گوید: (خلاصه‌ی حرف‌های او را در زیر می‌خوانید)
 
در واقع وقتی شما وارد سیستمی می‌شوید، از نگاه سیستم Log in اتفاق افتاده. اما از نگاه کاربر، Sign in اتفاق افتاده است. اگر نرم‌افزار یا پورتال مدیریت محتوایی از Log in استفاده کند، به این معنی است که هر بار که کاربر در سیستم ورود و خروج می‌کند، تمام لاگ‌ها نگه‌داری می‌شوند. بنابراین اگر شما [طبق سیاست سیستم‌تان] تمامی رکوردها را سفت و سخت نگه‌داری می‌کنید، از Log in استفاده کنید (در جاهایی مانند پورتال بانکی یاWordPress) ولی اگر نگه‌داری لاگ‌ها خیلی مهم نیست (مانند اشتراک برای خبرنامه یا امثال آن)، می‌توانید از Sign in استفاده کنید.
 
البته از آنجایی که صحبت‌های او نیز تنها یک ادعا است، نمی‌توان به آن استناد کرد. اما به هر حال دانستن آن شاید بد نباشد.
 
نتیجه‌گیری
 
بنا به برداشتِ من، می‌توان به تعریفی که دو فرهنگ واژکانِ مذکور کرده‌اند، اتکا کرد. اما در کاربرد آنها در سرویس‌های دیجیتال خیلی نباید حساس بود. زیرا -دست‌کم با اطلاعات موجود- واقعا هم دلیل مهمی وجود ندارد. مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.