سال ۹۴ جادی ایده‌ خوبی درباره کتاب مطرح کرد که من به شخصه خیلی دوست داشتم. جادی گفت قصد داره شماری کتاب رو با شرایطی که در نظر گرفته بود، تا پایان سال بخونه و فکر می‌کنم این طرح رو با موفقیت به پایان رسوند. من هم بهش تبریک میگم. از اون‌جا که من هم به این ایده علاقه داشتم، تصمیم گرفتم برای سال ۹۵ اون رو انجام بدم.

بنابراین من از طرح جادی (به قول برخی) الهام گرفتم و یک طرحِ مشابه رو برای اجرا کردن در نظر گرفتم. البته به دلیل اختلاف سلیقه (که موضوعی طبیعی است) برنامه‌ی من کمی تفاوت داره و به صورت متفاوت‌تری اجرا میشه.

من احساس کردم میشه این کار رو به صورتی هدف‌مند‌تر و سودمندتر انجام داد. برای نمونه من نمی‌تونم یک کتاب رو تنها بر اساس طرح روی جلد انتخاب کنم و بخونم یا نویسنده‌ای رو جستجو کنم که حرف اول اسمش مانند حرف اول اسم من باشه. شاید این کار تجربه‌‌‌ای جدید و جالب باشه؛ ولی شاید این تجربه‌‌ جالب، به تجربه‌ مفید و سودمند ختم نشه و با یک کتابِ بی‌فایده رو به رو بشم. در حالی که همون زمان رو میشد برای خوندن کتاب بهتری صرف کرد. البته که کتاب خوندن خوبه، اما کتابِ خوب خوندن، خوب‌تره. ولی همون‌طور که گفتم این کار تا حدی بستگی به سلیقه داره و اصلِ کار که باید به اون توجه بشه، مهم‌تر و ارزشمند‌تره.

یکی از کارهایی هم که من انجام دادم، این بود که از پیش کتاب‌ها رو انتخاب کردم. انتخاب کتاب‌ها هم بر اساس فاکتورهای مختلف که مهم‌ترین اونها «علاقه» شخصیم بوده انجام شده.

من از میان کتاب‌هایی که می‌خونم، ۱۴ کتاب رو به عنوان شرکت‌کننده در این طرح در نظر گرفتم (: که در تصویر زیر نام نویسنده‌هاشون رو می‌بینید. در واقع بعد از کمی بالا و پایین کردن تعداد، به عدد ۱۴ رسیدم. بخش مربوط به عنوان کتاب رو خالی گذاشتم و ترجیح دادم الآن ننویسم و بعد از خوندن هر کتاب، عنوانش رو بگم.

من نام این طرح رو «همراه با کتاب» گذاشتم. هر کسی می‌تونه بنا بر شرایط، سلیقه یا نیاز این کار رو به صورت‌های گوناگونی انجام بده. من نسخه‌ خامِ تصویر بالا رو در اینجا قرار دادم تا اگر کسی خواست همین کار رو اجرا کنه، بخش‌های دیگر رو بر اساس معیارهای خودش کامل کنه.

طبیعتاً به تدریج و در طول سال، روند کار رو منتشر می‌کنم.