خب. گام دوم همراه با کتاب را برداشتیم (:

این بار کتاب «اعتراف» را خواندم از لف تولستوی (یا همان لئو تولستوی که البته تلفظ صحیحی نیست). این کتاب با عنوان «اعتراف من» نیز پیش‌تر به چاپ رسیده است. کتابی کوتاه و کم حجم؛ اما، پر از مفاهیم عمیق و دارای نکات بسیار ارزشمند.

و گزارشی از مطالعه:

این کتاب، رمان نیست و محتوای آن دقیقاً برگرفته از نام کتاب است. تولستوی، یکی از برجسته‌ترین نویسندگان روسیه و جهان، خالق آثار بزرگی همچون «جنگ و صلح» و «آناکارنینا» ، در این کتاب اعتراف می‌کند.

تولستوی پس از مدتی زندگی کردن، دچار چالش اعتقادی و فلسفی می‌شود. او همواره به برخی سوالات در زندگی فکر می‌کرده. مانند آنکه «برای چه زندگی می‌کنیم؟» ، «زندگی من چه حاصلی خواهد داشت؟» ، «معنای زندگی من چیست؟» و پرسش‌هایی از این دست.

او می‌گوید پرسش‌ها در ابتدا ساده، ابلهانه و بچه‌گانه به نظر می‌رسید. و هر زمانی که در ذهنم پدیدار می‌شدند، می‌گفتم آنها پرسش‌های ساده‌ای هستند و هر زمانی که اراده کنم می‌توانم به آنها پاسخ بدهم. اما، هنگامی که به راستی تصمیم گرفتم به آنها پاسخ بدهدم، عاجز ماندم و پی بردم که این سوالات نه تنها بچه‌گانه نیستند، بلکه پرسش‌های بسیار مهم و عمیق زندگی هستند.

او می‌گوید از سر شهرت‌طلبی و پول، در جوانی به نویسندگی روی می‌آورد. اما پس از چندی در حالی که دارای شهرت و جایگاه بسیار مناسبی بوده، احساس می‌کند که زندگی معنایی ندارد و دیگر نمی‌تواند ادامه دهد. یا لااقل نمی‌تواند مانند قبل ادامه بدهد. او بیمار می‌شود. اما نه جسم او. بلکه‌ روح او.

او به سراغ علم می‌رود و دست به دامن علوم مختلف می‌شود تا بلکه پاسخی برای پرسش او ارائه کنند. به طور گسترده به جستجوی پاسخ سوالاتش در علوم مختلف می‌پردازد. اما پاسخی از سوی علم و «عقل» دریافت نمی‌کند. او می‌گوید در نگاه علوم مختلف، برخی علوم اصلاً به سوالات من نمی‌پرداختند و با صراحت از پاسخ به آن سر باز می‌زدند و تنها به زمینه‌ی تخصصی خود می‌پرداختند. و برخی علوم دیگر (مانند فلسفه) که به ادعای خود، دقیقاً در پی پاسخ دادن به این سوالات بودند، پاسخی نداشتند. و به گفته‌ی تولستوی:‌ «دانش‌های کاملاً عقلی، به جای حل معادله، به حل اتحاد می‌پرداختند!» اتحادی که در پایان، دو سوی تساوی با هم برابر خواهد بود: «زندگی‌ای که در نظر من هیچ می‌آید، هیچ‌ است.» (0=0)

او به سراغ مردم هم طبقه‌ی خود می‌رود. آنان که اهل مذهب بوده‌اند و معنای زندگیشان را در گرو مذهب یافته‌اند، و می‌بیند آنان نیز پاسخی برای پرسش‌ها ندارند. او می‌گوید:

زندگی این افراد همانند زندگی خود من بود، فقط با این تفاوت که این زندگی با آن اصولی که آنان به عنوان آموزه‌های دینی‌شان بیان می‌کردند، هم‌خوانی نداشت. به روشنی احساس می‌کردم آنان خودشان را فریب می‌دهند و درست همانند من هیچ معنای دیگری برای زندگی در اختیار ندارند جز آنکه تا وقتی زنده‌اند زندگی کنند و هرچه به دستشان می‌رسد بردارند. این را می‌دیدم، زیرا اگر چنین معنایی در اختیار ‌می‌داشتند [که آن معنا] ترس از محرومیت و رنج و مرگ را از میان بردارد، آنگاه دیگر از اینها ترسی نداشتند. ولی آنان، یعنی این مومنان طبقه‌ی ما، درست‌ همانند من، در وفور نعمت می‌زیستند، می‌کوشیدند بر آن بیفزایند یا آن را حفظ کنند، از محرومیت و رنج و مرگ می‌ترسیدند، و درست همانند من و همانند همه ما بی ایمانان، در زندگی هوس‌های خود را برآورده می‌کردند و به همان بدیِ بی ایمانان، و شاید بدتر از آنان، زندگی می‌کردند.

کوشش و سماجتی که تولستوی برای یافتن پاسخ پرسش‌هایش می‌کرد، و از همه مهم‌تر، صداقت و صراحتی که در برخورد با این پرسش‌های فلسفی نشان می‌داد، به نظرم از نکات بسیار قابل توجه در شخصیت اوست. او فریب نمی‌خورد! نمی‌خواست خود را فریب دهد. او به دنبال پاسخی روشن، قاطعانه و قابل قبول می‌گشت. پاسخی که چون آن را نمی‌یافت، فشار روحی ناشی از نیافتن، بارها او را به خودکشی سوق می‌داد.

اما چیزی که باعث میشد او خودکشی نکند، این بود که او هنوز مطمئن نبود که باوری که او به آن رسیده و هم‌فکرانِ او به آن رسیده‌اند (یعنی بی معنا بودن زندگی) باور درستی است و دلایلی را نیز برای این تردید بیان می‌کند.

در نهایت تولستوی با دیدن و پرداختن به زندگی قشر خاصی از مردم جامعه، همان‌ها که افراد مرفه نبوده و اشراف‌زاده هم نیستند، عالم و فیلسوف هم نیستند، پی برد که آنان با نیرویی به نام ایمان زندگی می‌کنند. او ایمان آنان را راستین‌تر و راسخ‌تر می‌بیند و همین او را به این فکر وا می‌دارد که احتمالاً آنان بهتر از او معنای زندگی را فهمیده‌اند. او به سمت آموزه‌های دینی کشیده می‌شود و هرچند اعلام می‌کند که به اصول اساس و پایه‌ای مسیح معتقد است، اما برخی آموزه‌ها و دستورات کلیسا را نمی‌تواند بپذیرد. او باورهای ارتدوکس و کاتولیک و پروتستان را که موجب اختلاف بین مردم و خشونت و نزاع می‌شود، غیر قابل درک و سطحی می‌خواند و برخی دستورات کلیسا در نظرش بی‌مورد و بی‌فایده جلوه می‌کند.

انتهای کتاب را از خود او بخوانید:

این‌که در این آموزه‌ها [ی دینی] حقیقتی است، قابل تردید نیست، ولی این هم قابل تردید نیست که در آنها کذب هم هست و من باید حقیقت و کذب را بیابم و از هم جدا کنم. به این کار نیز پرداختم. اینکه چه کذب‌هایی در این آموزه‌ها یافتم و چه حقایقی، و اینکه به چه نتایجی رسیدم، بخش‌های بعدی اثری را تشکیل خواهد داد که اگر ارزشش را داشته باشد و به درد کسی بخورد، حتماً زمانی در جایی منتشر خواهد شد.

این کتاب، از آن رو که تولستوی در آن انتقادات زیاد و نسبتاً تندی علیه کیسای ارتدوکس مطرح می‌کند، پس از انتشار توقیف می‌شود و تا مدت‌ها اجازه‌ی انتشار دریافت نمی‌کند. اثری هم که تولستوی از آن یاد می‌کند که نتایج خود را در آن آورده، کتاب «ایمان من نهفته در چیست؟» است که ظاهراً آن هم پس از انتشار توقیف می‌شود.

تولستوی سوالاتی داشت. ابهاماتی داشت. اما، اراده‌ی قوی و عزم راسخ او، منجر شد تا سال‌ها به دنبال یافتن پاسخ پرسش‌هایش برود. و فکر می‌کنم در نهایت به هر نتیجه‌ای که رسیده، ارزشمند و گران‌بهاست.

کسی که حرکت کرده و سخنی می‌گوید، سخن او هرچه که باشد، از کسی که حرکتی نکرده و سخن می‌گوید، ارزشمند‌تر است.